Úvod

Nabídka

Akce

Fotogalerie

Kontakt


Nabídka výukových programů 

leden- červen 2017

 

Ptáci na krmítku

Které druhy můžeme potkat na krmítku? Naučíme se některé základní druhy. Jak se ozývají, čím se živí? Setkání s živými ptáky. Na závěr si vyrobíme lojovou kouli nebo krmítko.

Kde: ve třídě                 délka: 90 min      cena: 50 Kč/ žáka

 

Kdo tudy šel?

Stopy našich volně žijících zvířat mohou být někdy přímo detektivním příběhem. Naučíme se je rozeznávat, číst v nich a odhalit komu patří. Na konec si odlijeme krásnou sádrovou stopu (nebo sádrovou dekoraci).

Kde: ve třídě          délka: 90 minut                            cena: 50 Kč/ žáka

Voňavé dřevo

Bavilo by vás stát se na chvíli truhlářem? Jaké mají stromy dřevo? Na co se používá? Naučíme se stromy poznávat nejen podle listů a vyrobíme si dřevěný přívěšek nebo magnetek.

Kde: ve třídě, případně venku na zahradě

délka: 90 minut                                             cena: 50 Kč/ žáka

Ze života oveček (pouze od 1. 3. do 12.4.)

Jaký je život ovečky? Jak se stříhá a zpracovává vlna, jak se spřádá (na kolovrátku, na vřetánku). Nakonec si vyrobíme veselou ovečku či berušku z vlny.

Kde: dle počasí na zahradě či ve třídě     délka: 1,5 hodiny     cena: 50 Kč/ žáka

 

Ptáci na jaře

Image result for ptáčekCo dělají ptáci na jaře? Staví si hnízdo všichni?  Jaké známe druhy ptáků? Proč zpívají? Poznáme některé i podle hlasu? Čím se živí? Budeme objevovat tajemství ptačí říše a nakonec si vyrobíme vlněného ptáčka (vhodná jarní i velikonoční dekorace) nebo společně budku pro ptáky.

Kde: ve třídě          délka: 90 minut                            cena: 50 Kč/ žáka

Naše šelmy

Zajímavosti ze života medvěda, rysa a vlka. Jsou pro nás šelmy užitečné? Pro starší žáky formou besedy s powerpointovou prezentací. Možno spojit s aktivitami o šelmách v přírodě (+ dalších 45 min)

Kde: ve třídě           délka: 45 minut               cena: 40 Kč/ žáka (při 1,5 h 50 Kč)

www.borsky.czZe života kompostu

Bydlí v kompostu jen žížaly? Co vše obyvatelé kompostu dokážou? Co do kompostu patří a co ne? Dokážeš zahodit obří ohryzek? Postavit kompostér? Poznávání a aktivity s tematikou třídění bioodpadu. Pro větší možnost výroby vlastního vermikompostéru do třídy či na chodbu. Vhodné pro žáky ve věku 5 – 14 let.

Kde: ve třídě, případně venku         délka: 45 - 90 minut                   cena: 50 Kč/ žáka

 

 

Včela s květinamiZe života včel (s živými včelami pouze od 17.4.)

Jak to vypadá v úlu? Prohlédneme si včelu pod drobnohledem. Podíváme se na svět jejíma očima. Ukážeme si, jak se vyrábí med. Ochutnáme ho. Vyrobíme společně hmyzí domeček. Budeme pozorovat živé včelky.

Kde: na zahradě či ve třídě          délka: 1,5 hodiny     cena: 50 Kč/ žáka

 

 

Kamarádi z lesa

Proč potřebujeme les? Kdo v něm žije? Jaké rostliny v něm rostou?. Staneme se vědci a budeme zkoumat život v lese. Budeme hledat obratlovce i bezobratlé. Podíváme se lupou i dalekohledem. Naučíme se hlasy několika ptáků. Vyrobíme si atlásek zvířat.

Kde: v lese blízko vaší školy či školky,               délka: 90 min                             cena: 50 Kč/ žáka

 

Kamarádi z  vody

Jak to vypadá v potoce či rybníce? Jaké známe ryby a bezobratlé? Staneme se hydrobiology a vydáme se na lov s planktonkami.

Kde: u rybníka či vodního toku v blízkosti vaší školy či školky, případně na Vrbenských rybnících.  délka: 90 minut                                                               cena: 50 Kč/ žáka

Od zrníčka k chlebu

Seznámíme se s obilím a jeho druhy. Vyzkoušíme si, jak se obilí mlátí cepem a jak se ze zrníček mele mouka. Proč je lepší kváskový chléb a celozrnný rohlík? Upečeme si vlastní pečivo.

Kde: na zahradě, částečně v kuchyňce (je nutná trouba na pečení )  délka: 90 – 100 min                       cena: 50 Kč/ žáka

Od semínka k moštu

Jak se z jablíčka stane sladká šťáva? A jak ze semínka strom? Proč jsou lepší jablíčka nestříkaná? Povídání a hry o jablíčkách, praktická ukázka moštování a ochutnávka moštu, který si děti samy vyrobí.

Kde: na zahradě         délka: 90 - 100 minut       cena: 60 Kč/žáka (nebo 50 Kč + 1 kg vlastních jablek /žáka)

 

matejak.blog.czZe života ježků

Co jí ježek? Nosí opravdu na zádech hrušky a jablíčka? Co dělá v zimě? Proč ho máme chránit? Hry a úkoly s ježčí tematikou, ale hlavně setkání s živým ježkem.

Kde: ve třídě, případně na zahradě       délka: 45 minut           cena: 40 Kč/ žáka

 

 

 

Všechny programy jsou vhodné pro děti v rozmezí 4 – 10 let (školkové děti a 1. – 4. tř. ZŠ), program Naše šelmy a Ze života kompostu pak i pro žáky 5. - 9. tříd. Program je přizpůsoben věku konkrétní třídy. Všechny programy seznamují žáky s informacemi hravou a zábavnou formou a prožitkem. Pro mladší děti z MŠ lze objednat zkrácenou verzi programu (na 45- 60 minut).

Všechny programy vede odborný lektor se specializací biologie a 15 letou praxí práce s dětmi.

 

Případné informace a objednávky: Mgr Irena Vacková, nejlépe emailem: bohouskovice@seznam.cz nebo na tel. 774 953 244, fotografie z uskutečněných programů na www.kaminky.org

 

 

 

Připravujeme na jaro/léto: (programy zatím nelze závazně objednat, na dotaz v dubnu)

Ze života motýlů (se živými motýly pouze od konce května)

Jak vypadá motýlí život? Co chutná housenkám, jak vypadá kukla? Setkání s živými motýly, na závěr si vyrobíme létajícího motýlka.

Kde: na zahradě či ve třídě          délka: 1,5 hodiny     cena: 50 Kč/ žáka

 

 

Ze života hadů

Image result for hadProč se hadů bojíme? Mohou být i krásní? Jakou mají v přírodě úlohu? Jaké druhy hadů u nás potkáme? Jak hadi polykají, jak slyší, jak jsou hadi dlouzí? Co dělat při setkání se zmijí? Setkání s živým hadem. Jednoho hada si vyrobíme.

Kde: na zahradě či ve třídě          délka: 1,5 hodiny     cena: 50 Kč/ žáka

 

 


 


 

 


Spolek Kamínky, telefon 774 953 244, mail kaminky@kaminky.org